Co to je vůbec WiFi…..


Kdo by v dnešní době, kdy je kladen velký důraz na mobilitu neznal WiFi (Wireless Fidelity). WiFi které zvlášť v posledních letech zažilo obrovský boom se nakonec stává normální součástí našeho života. Přitom ještě před deseti lety o něm nikdo neslyšel natož pomyslel.Ale kde se WiFi vzalo?

Jeho počátky se datují do roku 1992 kdy začali být využívány první WLAN zařízení.Pozor neplést si WLAN s WiFi. WLAN (Wireless LAN) jsou dvě a více zařízení, které využívají nějaké normy pro komunikaci mezi sebou jako je např. WiFi.

Všechno začalo zřízením standardu IEEE802.11b/g. IEEE znamená normalizační instituci která definovala standard pro 2,4 GHz. Písmeno b znamená komunikaci v max. rychlosti 11 Mb/s a písmeno g rychlostí až 54 Mb/s(opravdu velmi teoreticky spíše hypoteticky…).Později byli zřízeny další standardy, ty představím na konci prezentace.

Značka WiFi ovšem není dostupná pro všechny zařízení. Výrobce o tuto značku musí zažádat.

Důvod proč institut WiFi vznikl byl totiž množících se případů neschopnosti komunikovat i zařízení která pracovala podle standardu IEEE802.11b nebo g. To pochopitelně zžnamenalo pokles zájmu ze strany zákazníků. Výrobci museli nějak zareagovat a tak byla zřízena instituce WiFi která má na starost standardizovat zařízení všech výrobců.


a jak je to s frekvenčními rozsahy…..

Už zde bylo jednou řečeno, že WiFi pracuje 2,4 GHz pásmu přesněji řečeno je to 2,4 – 2,4835 GHz.Toto pásmo se označuje jako ISM (Industial, Scientific, Medical) kde pracují různá zařízení jako bluetooth produkty, mikrovlnné trouby a také v cizině mobilní telefony.Krom tohoto pásmo má WiFi vyhrazeno pásmo 5 GHz pro zařízení IEEE802.11a ty se ovšem dají zatím využívat jen v USA, v Evropě nejsou tyto zařízení povolena.Výborná náhrada těchto zařízení pro Evropu je IEEE802.11h které se zařízením v USA v klidu vyrovná.Jednotlivé frekvenční rozsahy se liší země od země. Většina Evropy včetně nás má však povoleno celé pásmo.

 

Region

Frekvenční rozsah [GHz]

Počet kanálů

USA

2,4000 - 2,4835

79

Evropa

2,4000 - 2,4835

79

Španělsko

2,445 - 2,475

27

Francie

2,4465 - 2,4835

35

Japonsko

2,471 - 2,497

23

...principy připojení...

WiFi nabízí dvě struktury komunikace mezi počítači.Prvním z nich je Ad-Hoc který si můžeme přeložit jako přímá komunikace mezi dvěma počítači.Jedná se o stejný princip jako když propojíte dva počítače kříženým kabelem, až nato že zde nepotřebujete kabel…Pochopitelnou nevýhodou je to, že lze propojit jen dva počítače.Tento problém ovšem řeší druhá možnost a tou je tzv. Infrastructure kdy komunikace mezi počítači probíhá za pomoci AP (Access Point).Podobného principu se využívá např. u mobilních telefonů.Kdy počítač představuje mobilní telefon a AP je buňka (vysílač). Množství uživatelů kteří mohou být připojeni na jedno AP je většinou omezena výrobcem AP.U levnějších AP je většinou omezeno na 60-70 uživatelů jakmile se zde objeví více uživatelů začne být přehlceno a začne špatně odesílat pakety k uživatelům.U dražších AP je možné dosáhnout uspokojivého provozu i při počtu přesahujícím 150 uživatelů.Jako nadstavby u dražších AP se dají považovat např. QoS (Quality of Services) který většinou nebývá moc účinný v dnešní době peer-to-peer programů. Zapomenout bychom neměli také na roaming s kterým je možné bez přerušení toku dat přejít mezi jinými AP. Stejného principu je využito u mobilních telefonů, kdy byste bez roamingu nemohli telefonovat v autě. Zkušenosti s roamingem nemam, ale podle odezvy lidí se nezdá moc použitelný.V tomto směru je neustále co vylepšovat.

bezpečnost nad zlato…

Bezpečnost WiFi sítí je velkým problém s kterým se potýká již od svého vzniku.Jako reakce vznikla ochrana WEP nejprve 64-bit a následně 128-bit.Pracuje na principu určitého kódu který se zadá u klienta a pokud souhlasí s kódem na straně AP je klient připojen.WEP byl po několika týdnech hacknut a v nynější době není problém s notebookem a antenou v autě projíždět město a připojovat se a zjišťovat hesla sítí.Proto byla zřízena WPA ochrana která se sice drží, otázkou je však jak dlouho…

dostupnost WiFi…

Proč vůbec se stalo WiFi stalo tak populární?Těžko říci.Určitě to způsobila reklamní masáž ,ale hlavně neustálá snaha výrobců protlačit ho i do odvětví kde by jsme ho nikdy nečekaly.Dnes není nic neobvyklého pokud má datový projektor zabudované WiFi, existují WiFi pevné disky které se chovají jako AP, po nástupu Intel Centrino se stalo WiFi normální součástí notebooku, firma Asus prodává k svým zákl. deskám za minimální přplatek WiFi kartu. V tom je také síla WiFi, že se dostala cena jednoho zařízení pod 1000,- a dokonce se dá sehnat i za 500,-.

a konečně využití.


Ten kdo způsobil největším boom zařízení byli bezpochyby metropolitní sítě.Dává neomezené možnosti propojovat uživatele uvnitř města a dokonce i mezi městy.Metropolitní sítě mají většinou svou konektivitu do internetu zajištěnou a pokud se náklady na ní rozdělí mezi jednotlivé členy což sou pro ně oproti např. dial-up připojení minimální nákladyk AP.řpojit hyby metropolitní sítě.Dnes má již většina měst v Fi normální součástí notebooku, firma Asus hovají jako AP, WiFi se.Přes metropolitní sítě mohou probíhat multicastové vysílaní (např.vysílaní videa z různých akcí,radia) nebo může posloužit jako určitý nástroj pro komunikaci a vzdělávání.Velkým průkopníkem se v tomto směru stala CZFree.net která se již nezdržuje jen v Praze, ale jsou do ní připojena i jiná města (např. Ústí n. Labem,Kolín…)

Přehled norem

Zde zvýrazním normy které stojí podle mne za pozornost.

IEEE802.11a – pásmo 5 GHz, rychlost až 54 Mbit/s,pouze pro USA a Japonsko.

IEEE802.11b – pásmo 2,4 GHz, rychlost až 11 MBit/s.

IEEE802.11c – různé definice pro síťové mosty,užití především pro komunikaci mezi AP

IEEE802.11d – Mezinárodní harmonizace především kvůli pásmu 5 GHz.Nelze v budoucnosti vycházet potřebám jen USA a Japonsku.

IEEE802.11e – Velkým přínosem mělo být QoS, ale jak jsem řekl velkou funkčností neoplývá.

IEEE802.11f – Představeno IAPP které harmonizuje jednotlivé normy u roamingu jednotlivých výrobců.Mělo dokázat to že roaming bude možný mezi jednotlivými AP různých výrobců.Bohužel, jak jsem napsal výše se moc nestává, aby byl roaming funkční.

IEEE802.11g – Zvýšena rychlost na 20 MBit/s se zpětnou kompatibilitou IEEE802.11b

IEEE802.11h – Možnost využívat 5 GHz i v Evropě.Tato norma byla obrovským přínosem.

IEEE802.11i – Velkým přínosem zde je další zvýšení bezpečnostních algoritmů.

 

školní rok : 2004 -2005
Tato stránka je testovací a vznikla pro účely výuky Programování webu v Dreamweaveru MX 2004