Frame1.

Frame2Vše co si pod těmito pojmy můžete představit, vám mohou Flash paměti nabídnout. Přestože jejich počátek sahá až do období před 15 lety, vyvinuly se v médium s mnohostrannými a praktickými možnostmi úschovy informací. V poslední době nové aplikace a rychle rostoucí poptávka po Flash pamětech přinesla přizpůsobení a další vývoj této technologie a vynesla ji do popředí zájmu komerčního využití.

Frame3Flash paměť je ve své podstatě kombinace RAM a pevného disku ve formě "pevné karty". Flash paměť uchovává elektronická data v paměťových buňkách stejně jako DRAM a SRAM, ale současně pracuje jako pevný disk, jelikož si uložené informace zachová i po odpojení od elektrického napájení. Flash paměti se stávají stále více populární v oblasti přenosných počítačů a elektronických komunikacích. Zde je několik důvodů proč:

 • Stabilní uložení informací - uchová data i bez napájení (stejně jako HD)

 • Nízká úroveň napájení - velice nízký příkon vhodný pro přenosná zařízení závislá na baterii

 • Stálost - jsou schopny odolat drsným otřesům nebo chvění bez ztráty dat

 • Kompaktní velikost - vhodná pro široký rozsah přenosné elektroniky

 • Rychlost - extrémně krátká vybavovací dobaFrame4Na první pohled se zdá, že žádný. Obě jsou ve formě čipů, modulů nebo paměťových karet. Obě ukládají informace stejným způsobem, ale ve Flash paměti nemusí být informace neustále obnovovány jako v DRAMech, nebo neustále pod proudem jako SRAM aby si informace v sobě uložené zapamatovala.

Jestliže Flash paměti pracují jako RAM, proč je nenahradí v počítačích? Je několik důvodů, proč se tak nestalo. Prvním je, že paměťové buňky ve Flash pamětech mají omezenou životnost na cca 100 000 cyklů zápisu. Rovněž kvůli její struktuře, Flash paměť musí být mazána v blocích oproti RAM která umožňuje mazat po jednotlivých bajtech. (To je jako byste museli při psaní dopisu smazat celé slovo oproti opravě jednoho písmena). Mimo to jsou Flash paměti oproti RAM relativně drahé. Nicméně přes svou cenovou nevýhodu oproti RAM si Flash paměti získaly svou oblast trhu, kde našly uplatnění:

 • použití v PC k uchování informací o konfiguraci

 • v síťových zařízeních pro uložení mikrokódů a instrukcí

 • v přenosných počítačích pro uchování a přenášení dat

 • digitální fotoaparáty - přenosné telefony

 • pagery a digitální audio záznamníky

 • snímače k uložení obrazových nebo hlasových datFrame5Magnetické pevné disky mají pohybující se části a proto jsou méně odolné proti otřesům, vibracím, extrémním teplotám a drsným podmínkám obecně. Flash žádné pohyblivé části nepotřebuje a proto snese až 2000 G bez ztráty uložených informací. Spotřebuje díky své konstrukci také výrazně méně elektrické energie. Důvod proč Flash paměti ještě nějakou dobu nenahradí pevné disky: kapacita Flash pamětí je omezena na max. 100 MB a cena za 1 MB oproti pevným diskům je vysoká.

Frame6V současné době není Flash v konkurenční pozici ani vůči RAM ani vůči pevným diskům. To může přinést zřetelné výhody a příležitosti pro komerční využití. Vývoj Flash je nyní jednou z nejrychleji rostoucích oblastí polovodičového průmyslu. Jestliže ceny budou klesat a kapacita růst, bude se využití náležitě rozšiřovat zejména v oblasti digitálních záznamů a komunikacích. Široký sortiment Flash pamětí pro značkové výrobce od firmy Kingston naleznete např. na www.pameti.cz. V pokračování článku naleznete postupně popis jednotlivých typů Flash pamětí jako jsou CompactFlash karty, ATA DataFlash karty, Solid State Floppy Disc karty (SSFDC), PC Card čtecí karty pro PC, Lineární Flash karty.

školní rok : 2004 -2005
Tato stránka je testovací a vznikla pro účely výuky Programování webu v Dreamweaveru MX 2004