Přenosné boxy na IDE zařízení


Obr. 1Výstřelkem poslední doby jsou nejrůznější externí boxy pro přenášení paměťových zařízení mezi počítači.Momentálně je nabídka takovýchto „rámečků“ dosti pestrá od jednoduchých velikosti 3,5 pro jeden pevný disk (obr. 1) až po různé vymoženosti hezky podsvícené led diodami pro 5,25 zařízení jako je Cd , nebo DVD mechanika.(obr. 2)

Obr.2


Nejčastějším rozhraním pro připojení k PC je USB 2.0 (kompatibilní i s USB 1.1) , poskytující přenosovou rychlost až 60 MB/s . Není to sice mnoho , ale pro běžnou práci s daty je plně dostačující , rozdíl poznáme až tehdy dojde-li na kopírování např. filmu v DVD formátu řádově o velikosti 4 GB , ale i to není nic nepřekonatelně dlouhého doba se o proti klasickému připojení HDD zas tolik neliší.Další variantou připojení je rozhraní FireWare , které se už na dnešních ZD pro PC běžně osazuje.


Nespornou výhodou ale zůstává skutečnost , že lze zařízení k systému připojit za chodu a OS Win2K a WinXP si ho najdou uplně sami bez potřeby instalace ovladačů.Stejně jednoduše lze pak zařízení i odebrat.Podporován je i OS Win98 SE , ale tam je nutné instalovat ovladače.Dalším výrobcem uvedeným OS jako podporovaný je MacOS , ale s tím bohužel nemám žádné zkušenosti.

školní rok : 2004 -2005
Tato stránka je testovací a vznikla pro účely výuky Programování webu v Dreamweaveru MX 2004