Norton Ghost


Ghost je program pro zalohováví diskových oddílů.
Jeho primárním posláním je zálohy systému a jeho opětovná obnova v případě kolapsu.Pracuje tak , že zazálohuje celí diskový oddíl (ten kde se nachází OS , můžeme i jiný ,ale záloha běžných dat takto postrádá praktický smysl ) do image souboru , ten si uložíme někam na pevný disk , nejlépe do jiného oddílu téhož disku nebo i fyzicky na jiný disk.V případě kolapsu systému ho jednoduše opět obnovíme.Další funkce která se může hodit je , možnost klonování diskových oddílů. Mám-li např. několik stejných PC sestav bez OS tak ho nainstaluji jen na jedno PC a pak naklonuji obsah HDD do ostatních PC . Ušetřím spoustu času.
Neocenitelný nástroj je možnost vytvořit boot disketu , se kterou nabootujete Ghost na počítači bez (nebo s poškozeným ) OS a můžete tak natvrdo přepsat diskový oddíl , který jste předtím zálohovali , proto je užitečné mít na disku 2 oddíli a záložní image soubor mít na jiném než systémovém oddílu.


Tato celkem jednoduchá věc umí ušetřit spoustu času který strávíte s instalací nového OS , vemte si jak dlouho trvá istalace WIN XP , na slušném stroji i s formátem disku cca 90 min . Pak ještě je třeba nainstalovat ovladače a veškeré uživatelské programové vybavení. To zabere další hodinu. Máte –li však takto hotový čistý systém zálohovaný Ghostem , zabere jeho obnova asi 15 min na dnešních počítačích.

školní rok : 2004 -2005
Tato stránka je testovací a vznikla pro účely výuky Programování webu v Dreamweaveru MX 2004