Komunikace po LAN pod TCP/IP


V dnešní době je známo spousta způsobů jak komunikovat pře počítačové sítě , např. přes internet je to mimo E-Mailu celosvětově rozšířené ICQ , nebo Skype , které umožnují realtime komunikaci formou textu.Věnujme se však tomu , co dělat když není k dispozici internet.

Téměř každý síťový sytém (aplikace) umožňuje zasílání zpráv na konzoly , ať adresované na stanici , či uživatele.To je relativně kostrbaté a nezajímavé řešení. Ono když třeba hrajete na velké síti hry tak ťukání do klávesnice je dost nepraktické a nedá se stíhat , pokřikování na sebe je nic moc a sedíte-li v různých místnostech tak je taky pasé.

Řešením je hlasová komunikace po síti.Dnes je na internetu volně dostupných aplikací k tomuto účelu a na protokol TCP/IP spousta. Já bych chtěl demonstrovat dva možné způsoby každý na konkrétní aplikaci.

1. PicoPhone

Tento prográmek využívá pro kompresi zvuku kodeky které jsou součástí Windows a můžeme nastavit který konkrétně se má používat , kvalitu přenosu , vstupní a výstupní hlasitost a další spousty nastavení které se musí přizpůsobit dle konkrétních podmínek.

Jde zde o jednoduchý princip telefonu , ale tel. číslem je tu IP adresa. Nic víc nic míň , připojení jsou P2P (peer to peer) a je to vhodné pro komunikaci mezi dvěma uživateli.


2. Ventrilo


Tento softík je už mnohem vychytanější a je vytvořen přímo pro potřeby hráčů.Funguje v podstatě jako vysílačka.Stisknete klávesu , mluvíte a všichni vás slyší.Též využívá win kodeků.Nevětší rozdíl je v tom že se skládá se dvou aplikací , to co vidíme je klientská aplikace , zde vidíme kam jsme připojeni , můžeme nadefinovat a uložit profily více serverů a uživatelů , rozdělovat se do skupin a další věci rozšiřující pole užití. Druhou aplikací je služba která vygeneruje na PC připojeném do sítě server , nastyví používaný kodek ,rychlost , kvalitu zvuku ,..... . Pomocí klientské aplikace se pak Uživatelé připojují k serveru.


školní rok : 2004 -2005
Tato stránka je testovací a vznikla pro účely výuky Programování webu v Dreamweaveru MX 2004